Association INSTANT Zen Grenoble, France
Dominique Durand - Scrisoarea nr. 60 iunie 2026
Ce înțelegem prin schimbare?
Dorința de schimbare, deosebit de răspândită în rândul celor care se angajează pe calea practicii meditației, se manifestă adesea fie ca un plus, fie ca un minus. Magnitudinea însăși a sarcinii poate duce la o descurajare considerabilă, deoarece este privită prin prisma condiționării noastre cele mai înrădăcinate: utilitate, profit, achiziție și îmbunătățire. Acest lucru duce în mod natural la sentimentul că este necesar un efort considerabil. Meditantul (practicantul meditației) se găsește astfel prins între un ideal de atins și incapacitatea sa de a-l atinge.Așadar, iată ceva la care să ne gândim în legătură cu ce înțelegem prin schimbare pe cale.
Știi, arta de a juca șotron constă în îndrăznirea de a sări într-un picior în următorul pătrat. Kodo Sawaki spune că printr-un salt intrăm în tărâmul lui Buddha. Ne abandonăm într-un salt necondiționatului, intrăm într-un salt în realitatea adevărată, fără tranziție, fără filtru. În primul rând, trebuie să subliniem imediatitatea cu care se întâmplă acest lucru. Mai mult, nimic în existența noastră nu seamănă cu postura pe care o adoptăm. Ne găsim așezați (în meditație) și, de cele mai multe ori, o facem cu două pretenții: credința că știm deja acest lucru și așteptarea că vom aborda situația cu criteriile noastre obișnuite, în special acela de a obține un fel de beneficiu. Vedem întotdeauna ceva mai bun de câștigat. Egoul nostru este modelat de acest mod de a vedea lucrurile; nu este nici bun, nici rău, haideți doar să ne luăm timp să fim conștienți de el.
Faptul de a vedea această realitate condiționată nu ne va împiedica niciodată să vedem această altă realitate: necondiționatul. Cu siguranță, noi abordăm schimbarea într-un mod conformist, agățându-ne de acest ideal ”blestemat” pe care îl impunem peste tot. Voind să obținem un beneficiu din practică, atribuindu-i un scop, îi atribuim o limită. Schimbarea nu este aceasta; este a fi liber de sine, liber de dorința de a fi altul decât ceea ce suntem și de imaginea pe care vrem să o proiectăm. Dorința de schimbare ne împiedică să luăm în considerare corpul suferind, gândurile tumultoase, refuzurile - toate aceste niveluri din noi înșine care apar simultan. Schimbarea nu înseamnă eliminarea definitivă a acestor aspecte; înseamnă a îmbrățișa această realitate în totalitatea ei.
De îndată ce te așezi, lasă-te dus de ceea ce vine la tine, fără a fi nevoie să îl cauți, adică „TU” într-un adevăr încă necunoscut, „TU” ca atare stând așezat fără a face nimic, abia menținând postura pentru a nu se prăbuși.
Niciun moment din viața ta, oricât de frumos ar fi, nu te dezvăluie în acest fel. Ai ample oportunități să vezi, să realizezi că nu ești ceea ce credeai că ești. Zazen este o demonstrație incontestabilă a ceea ce suntem, în condiția noastră umană normală. Lasă totul să vină la tine și vezi că totul se prezintă și este primit cu brațele deschise de postura care te cufundă în nediferențiere și absența preferințelor. Ceea ce este primit cu brațele deschise și tu sunteți una.
Din această postură se naște o dispoziție interioară, diferită de oricare alta, pe care mintea nu o poate controla. Este un moment de viziune imediată; realizezi că nimic nu trebuie schimbat și că poți absorbi întreaga realitate, lăsând-o să curgă în ceva vast și amplu. Apoi vine sentimentul că totul este la locul său și că poți coexista cu tine însuți și cu lumea fără probleme, fără conflicte sau tulburări. Așezarea în meditație nu creează ordinea; ea ne permite să fim sensibili la ea.
Postura ne modifică imediat modul de percepție, atât percepția internă despre noi înșine, cât și percepția despre ființa noastră în lume. Cel mai clarificator moment are loc atunci când nu mai simțim că menținem postura; postura însăși este cea care ne instalează în zazen, repunându-ne astfel la locul nostru inițial. Acest lucru ne limpezește mintea, fără să vrem, pentru că în acel moment, toate întrebările se dizolvă și încetează să existe.
Ne prezentăm pe noi nouă înșine, iar lumea ni se prezintă așa cum este. Pur și simplu acceptăm această situație, de neconceput pentru minte, constrânși să trăim fiecare secundă a existenței noastre fără a exclude vreuna. Căci exact despre asta este vorba: să ne asumăm fiecare secundă. Nu tresărim, nu comentăm; uneori simțim că am vrea să plecăm trântind ușa și observăm această fragilitate fără a o ignora. Ne experimentăm neajunsurile, limitele, fără a ne împiedica să trăim restul. Nu avem o destinație anume.
Acest antrenament tinde să transforme practica „pentru sine”, cea care depinde de un rezultat, într-o practică „în sine”, fără a căuta beneficiu.
Rămâne doar această libertate totală: de a lăsa zazenul să facă zazen.
Dominique Durand
Iubesc acest text eliberator, de mare finețe de înțelegere...(V.J.)
Originalul în franceză poate fi citit aici:
https://associationinstant.wixsite.com/associationinstant/post/lettre-n-60-juin-2026






